На 1 октомври 2011 г. в Планетариума на Висшето военноморско училище „Н. Й. Вапцаров” се проведе научната конференция „Културното наследство на Варна”, организирана от Съюза на учените – Варна и Община Варна.

Официален гост на форума беше Негово Високопреосвещенство Варненски и Великопреславски митрополит доктор Кирил.

Научната конференция „Културното наследство на Варна” беше открита от професор д. в. н. Боян Медникаров - Председател на управителния съвет на Съюза на учените – Варна.

Приветствие към участниците в конференцията отправи Негово Високопреосвещенство митрополит доктор Кирил - Варненски и Великопреславски митрополит . Приветствие към участниците във форума бе постъпило и от член кореспондент професор Дамян Дамянов – Председател на Съюза на учените в България.

В деловата работа на научната конференция бяха включени:

Представяне на доклади:

1. Проф. д-р Петко Димитров - „ Древни брегови линии на Черно море и условия за човешко присъствие – експедиции “Ной –2009” и “Ной – 2011””.

2. Проф. Божидар Палюшев – “Най-нови научни възгледи за потопа”.

3. Доц. д-р Траян Траянов - „Нови факти подкрепящи хипотезата за българския произход на Y –образните котви”.

4. Д-р Светлозар Попов - „Цивилизация Варна – морска цивилизация”.

5. Георги Велев - „Побитите камъни като съзнателно творение в съпоставка с артефактите от Варненския халколитен некропол”.

6. Доц. д-р Масис Хаджолян - „Арменската общност - източник на културно наследство” .

7. Г л. ас. Славка Георгиева Петкова -Марчевска - „100-годишнина на записаните от Добри Христов мелодии на сборника „Български народни песни от Бесарабия“ и песните за Варна в него”.

8. Д-р арх. Станчо Веков - „Кирил Шиваров – пионер на архитектурния синтез в България”.

9. Гл. ас. д-р Ростислава Тодорова - „Червените мандорли в българската Възрожденска иконопис – образци от Варненско-Преславската епархия”.

10. Светлозар Стоянов - „Необходимост от логистика в националната система по опазване на културно-историческото наследство на Република България”.

11. Д-р Цветанка Ковачева – „Приносът на д-р Йонас Басанавичюс за развитието на Варна”.

12. Д-р Емил Димитров - „Памет и паметник: подреждане и институционализация на литературната памет”.

Представяне на две книги:

1. Първи том от „Съчинения” на Варненски и Преславски митрополит Симеон (1840-1937) – автор д-р Емил Димитров.

2. „ Посланието Побити камъни ” – автор Георги Велев.

Прожекция на филма „Суперкултурата Варна-Загора” – автор доц. д-р Христо Смоленов.

снимки